Kapalı Komedon Nasıl Geçer?

Sivilce yahut akneye nazaran daha az bilinen bir terim olan komedon, yüz, çene, alın ve burunda görülebilen siyah nokta, akne yahut sivilce gibisi cilt sorunları olarak tanımlanabilir.

Sivilceye nazaran daha az rahatsız edici ve tedavisi kolay olan komedon, açık ve kapalı komedon olarak sınıflandırılır. Cilt gözeneklerinin tıkanması sonucu oluşan komedonları tedavi etmek için çeşitli prosedürler kullanılabilir. Bu yollar ortasında dermatologlar tarafından uygulanan tedaviler, tertipli bir cilt bakımı ve komedon çıkarmaya yardımcı olan bantlar yer alır.

Genel olarak bakıldığında, kapalı komedonlar; yağ bazlı cilt bakım eserleri, hormonlar yahut genetik yatkınlık nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Ayrıyeten gerilim ve birtakım ilaçların kullanımı da kimi şahıslarda komedon oluşumuna neden olabilir. Komedon, akne üzere bir cilt sorununun çeşidi olduğu için akne tedavisi ile benzeri bir sistem uygulanabilir. Bu durumda, salisilik asit, benzoil peroksit üzere topikal uygulamalar işe yarayabilir.

Peeling Yapın

Kapalı komedon sorunu olan birine yapılacak birinci teklif, peeling kullanması tarafında olacaktır. Ciltteki meyyit deriler, makyaj ve kir kalıntılarından arındırmak için ince granüller içeren bir peeling, ciltte akne ve kapalı komedon oluşumunu önlemek ve var olan sorunları azaltmak için atılabilecek birinci adımdır.

Cilt tipinize bağlı olarak, haftada bir yahut iki kere peeling yaparak başlayabilirsiniz. Peeling seçiminde, yeniden cilt tipinize nazaran karar verdiğinizden emin olun. Örneğin, faal bir sivilce sıkıntınız varsa, büyük granüllü peeling eserleri cildinizi çizebilir ve mevcut akne problemini daha da kötüleştirebilir. Bu nedenle cildi nazikçe soyan ve temizleyen içerikler daha âlâ bir seçim olabilir.

Salisilik Asit İçeren Tonikler Kullanın

Asit sözcüğü kimileri için kulağa korkutucu gelse de cilt bakımında kullanılan salisilik asit, hyalüronik asit üzere içerikler, cilt hoşluğu ve paklığını muhafazada en güzel yardımcılardır. Ciltte sivilce, akne, siyah nokta ve komedon problemleri ile uğraşan bireyler için en tesirli eserlerden biri, cilt tipinize uygun bir temizleme jeli ile cildinizi kirden arındırdıktan sonra, salisilik asit içeren tonik uygulamaktır.

Salisilik asit içeren tonikler, hem gözenekleri kir ve kalıntılardan arındırmak hem de komedon ve sivilce oluşumunu önlemek için düzgün birer yardımcı olacaktır.

Düzenli Nemlendirici Kullanın

Sivilce sorunu, ekseriyetle yağlı ve karma ciltli şahıslarda daha fazla görülebilir. Bazen yağlı bir cilt tipine sahip olan şahıslar, ekstra nemlendiriciye gereksinimi olmadığını düşünse de bu yanlış olabilir. Herkesin, cilt tipine uygun bir nemlendirici kullanmaya gereksinimi vardır. Sivilce oluşumuna meyilli yağlı yahut karma bir cildiniz varsa, su bazlı ve doğal içerikli nemlendiriciler kullanabilirsiniz.

Kapalı Komedon için Eserler Nelerdir?

Kapalı komedon meseleniz varsa, onların birer faal sivilceye dönüşmelerini önlemek için yanlışsız eserleri ve içerikleri kullanmalısınız. Kapalı komedon için ürünler denildiğinde, akla çoklukla salisilik asit, glikolik asit, mandelik asit üzere içerikler gelmektedir. Bu asitleri içeren tonikler, yüz temizleme eserleri ve serumlar kullanmak, mevcut sorunu azaltmak ve yeni komedon oluşumunu önlemede en âlâ yardımcınız olabilir.

Check Also

Doğal İçerikli Eşsiz Formüller ile L’Occitane Yüz Bakım Serumları

Doğal İçerikli Eşsiz Formüller ile L'Occitane Yüz Bakım Serumları;Cilt bakımında ön plana çıkan bölge elbette yüz. Zira yüz bölgesi irtibatta göz temasının kurulduğu birinci beden kısmı. Yüz bölgesinin dikkatli, gerçek ve

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir