Stresliyken yemek yiyorum, ne yapmalıyım?

Ruh halimiz, yemek seçimlerimiz tesirler. Kimi beşerler üzüldüğünde daha fazla yemek yerken kimilerinin iştahı kesilir. Şayet siz, “strese girince yemek yiyorum” diyorsanız, Fitness Eğitim Yöneticisi Samantha Clayton’un tekliflerini dikkatle okumalısınız.

Öncelikle, sıhhatinizi ve fitness amaçlarınızı korumanıza yardımcı olması açısından kendinize kimi sorular sorarak başlayabiliriz:

  • Stresli yahut duygusal bir durumla karşılaştığınızda istikrarınızı korumak için nasıl bir yol izliyorsunuz?
  • Stres anlarında yemek yiyenlerden misiniz yoksa yemeden içmeden mi kesilirsiniz?
  • Stres anlarında oturur musunuz yoksa sıkıntıyı başınızdan atmak için idman mi yaparsınız?

Duygularınız sizi ele geçirdiğinde odak noktanızı kaybetmemek için başvuracağınız kimi prosedürler ise aşağıdaki üzeredir:

Bir Liste Yapın

Öğünlerinizi Planlayın

Öğünleri evvelce planlamak, yemek yemeyi atlamanızı yahut abur cubur yemenizi önleyecektir. Market alışverişiniz için meyve ve sebzelerin yükte olduğu bir liste hazırlayın. Gerilimli anlarda bedeninizin gerekli yakıtı alması değerlidir.

Eğlenceli Aktiviteler Planlayın

Beklediğiniz bir şeyin olması, ruh halinizi düzeltmeye yardımcı olur. Yoga kursu ya da arkadaşlarla yahut aileyle düzenlenen bir bowling gecesi üzere kolay bir şey olabilir. Konuttan dışarıda biraz vakit geçirmeyi planladığınızda, içinde bulunduğunuz duygusal durumu değiştirebilirsiniz.

Yürüyüşe Vakit Ayırın

Evde yahut ofiste, tertipli yürüyüş molaları planlayın. Yürüyüş zihninizi temizlemenin yanı sıra, pak hava almanızı ve aklınız öbür şeylerle meşgulken bile etkin kalmanızı sağlayan eksiksiz bir yoldur.

Arkadaşlarınızla ve Ailenizle Vakit Geçirin

Stresli anlarda sevdiklerinizle vakit geçirmeniz, zihninizi meseleden uzak tutmaya yardımcı olabilir. Bir yerlerde oturmak yerine faal vakit geçirmek çok daha düzgün bir prosedürdür zira bu size hiçbir yardımı dokunmayacak niyetlerden uzak kalmanızı sağlayacak bir fırsattır. Sevdiklerinizle vakit geçirmek, güç anlarda muhtaçlık duyduğunuz dayanağa kavuşmanızı da sağlayacaktır.

Sağlıksız Atıştırmalıklardan Uzak Durun

Şekerli besinler tüketmek, sadece süreksiz bir mühlet güzel hissetmenizi sağlar. Sisteminize ekstra şeker yüklemek güç düzeyinizi süreksiz olarak yükseltebilir fakat sonrasında bir tabana vuruş yaşamanız kaçınılmazdır. Protein açısından güçlü sağlıklı atıştırmalıkları tercih etmenizi öneririm.

Duygusal olarak kendinizi düzgün hissetmeniz, fizikî sıhhatiniz açısından son derece değerlidir. Bu ikisi birbiriyle yakından irtibatlıdır, bu nedenle ne yaptığınızın farkında olun ve sıhhatinizi müdafaaya çalışın.

Check Also

Stresten kurtulmak için 9 etkili öneri

Gerilimden kurtulmak için 9 tesirli teklif; Kendinizi yorgun, mutsuz ve halsiz mi hissediyorsunuz? Tüm bunların sebebi gerilim olabilir ve tedbir almadıkça gerilim, sıhhatinizi olumsuz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir