Stresten kurtulmak için 9 etkili öneri

Kendinizi yorgun, mutsuz ve halsiz mi hissediyorsunuz? Tüm bunların sebebi gerilim olabilir ve tedbir almadıkça gerilim, sıhhatinizi olumsuz etkileyebilir. ‘Yüksek Topuklar’ grubu olarak biz de vakit zaman gerilime giriyoruz lakin aşağıdaki sistemleri uyguladığımızda kendimizi sahiden uygun hissediyoruz! Siz denemek ve gerilimden kurtulmak için kendinize bir talih vermek ister misiniz? O halde, tesirli tavsiyeler içeren özel haberimizi okumaya devam ediniz.

Strese karşı bir bardak su için

Su içmek, gerilime karşı yeterli gelen en yeterli prosedürlerden biridir. Suyun içindeki oksijen, rahatlamanızı ve daha sakin düşünmenizi sağlar. Denemeye ne dersiniz? Her gün, 15 bardak su için ve birinci günden mucizevi değişimi görün!

Pratik bilgi: Suyunuzun içine C vitamini içeren portakal, limon, çilek, greyfurt dilimleri ekleyip detoks suyu yaparsanız, gerilimden daha kolay kurtulursunuz.

Strese karşı istikrarlı beslenin

Dengeli beslenmek, sağlıklı bir ruh hali için gereklidir. Bazen, yalnızca aç olduğunuz için yahut gerilim yapan çok şekerli yiyecekler tükettiğiniz için gerilime girebilirsiniz. Tahlil olarak sizlere kahvaltı, öğlen, akşam yemeğini olabildiğince vaktinde yemenizi öneriyoruz. Ayrıyeten, akşamüzeri saatlerinde tarçınlı süt içerek hem zayıflayabilir hem gerilimden kurtulabilirsiniz.

Pratik bilgi: Depresyona âlâ gelen bitki çayları içmek, gerilimden kurtulmaya yardım eder.

Strese karşı sakinleştirici müzikler dinleyin

“Müzik, ruhun gıdasıdır” kelamını biliyorsunuz, değil mi? Bu nitekim, gerilime karşı en güzel metotlardan biridir. Sakinleşmek ve kendinizi daha düzgün hissetmek için müzik seçimlerinizi hakikat yapın. Örneğin, ney dinletisi yahut klasik müzik yahut jazz müzik size uygun gelecektir. Bir sabah saatlerinde Mozart, akşamüstüne gerçek Norah Jones dinlemeyi tercih ediyoruz.

Stresinizin kaynağını keşfedin

Stresin ardında çoklukla birikmiş öfke vardır, insanlara ‘hayır’ diyememek yahut istenilen ilgiyi alamamak gerilim yaratabilir. Sizin için yararlı olan nedir, biliyor musunuz? İsteklerinizi tabir etmeyi öğrenin, her işi kendi başınıza halletmeye çalışmayın, insanlardan yardım isteyin. Biliyoruz, şimdiye kadar çok kırıldınız ancak hayat, her gün yine başlamak için kıymetlidir.

Strese karşı şükür yürüyüşü yapın

Ekibimizden gerilime giren olduğunda ‘Sen bugün teşekkür ederim yürüyüşünü yaptın mı?’ diye soruyoruz. Bu yürüyüş, başkalarından çok farklı: Yalnızca 10 dakika sürüyor ve yol boyunca gözlerimizin görmesinden karnımızın tok olmasına kadar her ufak durumlar için bile şükrediyoruz. Sonunda ise kendimizi yeterli, güçlü ve gerilimden arınmış hissediyoruz.

Stresten kurtulmak için sevgi verin

Stresten, acılardan kurtulmanın en yeterli yollarından biri sevgi vermektir, kalbinizi yumuşatır. Ailenize, akrabalarınıza, arkadaşlarınıza sarılın, sevgiyle dolu bağlantılar kurun. Şayet, etrafınızda sevgi vereceğiniz kimseler yoksa barınaklara gidip sevgiye muhtaç kedi, köpekleri sevin yahut kendinize bir mesken hayvanı edinin. Pekala, diyelim ki o imkanınız da yok o vakit internetteki en tatlı kedi, köpek yahut bebek görüntülerini izleyin. İnanın bize, sevdikçe gerilimden kurtulacaksınız.

Stresten kurtulmak için dik durun

Şimdiye kadar gerilime karşı sunduğumuz tavsiyeler sahiden kolay, değil mi? Bir tane daha tesirli teklifimiz var: dik durun! Masa başında çalışırken, yürürken, televizyon izlerken, toplumsal medyada vakit geçirirken dik durun. Bu sayede, nefes almak kolaylaşır ve beyne daha fazla kan sarfiyat, geriliminiz azalır.

Strese karşı meditasyon yapın

Daha memnun, başarılı, verimli olmak için gerilime karşı meditasyon yapabilirsiniz, üstelik çalışırken bile! Şayet çalışıyorsanız, ofisinizdeki masada minik bir tatil yapabilirsiniz. Unutmayın ki hayal etmek, insanı güzelleştirir. Yalnızca gözlerinizi kapatın, diyaframdan derin bir nefes alın ve kendinizi Antalya´da deniz kenarında düşleyin. Güneşin sıcaklığını hissedin. Dalgaları dinleyin. Havadaki deniz kokusunu içinize çekin. Kendinizle gerilim ortasına biraz aralık koyun. Günde birkaç dakika vadeli bir “tatil araları” size çok yardımcı olabilir.

Check Also

Stresliyken yemek yiyorum, ne yapmalıyım?

Stresliyken yemek yiyorum, ne yapmalıyım?;Ruh halimiz, yemek seçimlerimiz tesirler. Kimi beşerler üzüldüğünde daha fazla yemek yerken kimilerinin iştahı kesilir. Şayet siz, “strese girince yemek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir